Wyzwania strategiczne
Działalność GK PGNiG jest silnie związana z wpływającymi na nią czynnikami zewnętrznymi, które jednocześnie stanowią dla Grupy wyzwania, którymi są m.in.:
Zmiany na światowych rynkach paliwowo-energetycznych, w tym obniżenie cen ropy naftowej, spadek cen gazu ziemnego oraz dynamiczny rozwój rynku LNG
W 2020 r. zmianom na krajowym rynku gazu towarzyszył spadek cen gazu na rynkach europejskich (średnia cena gazu była niższa o 34% w porównaniu do średniej ceny z 2019 r.). Ceny gazu były silnie skorelowane z cenami gazu w Niemczech i szerzej, na rynkach europejskich.
Pomimo rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, GK PGNiG osiągnęła poprawę wyników finansowych i operacyjnych w 2020 r. W Polsce i Europie, w całym 2020 r. spadki zużycia gazu notowane w sektorach dotkniętych ograniczeniami były kompensowane przez zwiększenie poboru przez sektor energetyczny, korzystający z niskich cen. W efekcie, zapotrzebowanie Polski i Europy na gaz było wyższe niż w 2019 r.
Nadal widoczny jest intensywny rozwój infrastruktury LNG na globalnym rynku – zarówno służącej zwiększeniu mocy eksportowych (terminale skraplające), w szczególności w Ameryce Północnej i Australii, jak i importowych. Wcześniejsze przewidywania dotyczące istotnej nadpodaży LNG na rynku nie sprawdziły się. Uczestnictwo PGNiG w globalnym rynku LNG umożliwi optymalizację długoterminowego portfela gazu, jak również pozwoli na uzupełnienie dostaw gazu do Polski w przypadku dodatkowego popytu lub okazji cenowych (optymalizacja dostaw gazu z innych kierunków).
Dodatkowo od kilku lat słabnie korelacja rynkowych cen gazu i cen produktów ropopochodnych, a spadek cen ropy naftowej w 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) miał przełożenie na wyniki finansowe GK PGNiG, tj.: z jednej strony niższy koszt pozyskania gazu w ramach kontraktów długoterminowych, co zwiększa atrakcyjność importu, ale z drugiej strony niższa ekonomika zagranicznych projektów upstream z większym udziałem ropy w strukturze zasobów (głównie sprzedaż ropy naftowej wydobywanej w Norwegii), a w konsekwencji niższa wycena zagranicznego segmentu Poszukiwanie i Wydobycie.
Na wahania cenowe na rynku ropy naftowej wpłynął m.in. spadek popytu w związku z wywołanymi pandemią koronawirusa COVID-19 obostrzeniami epidemiologicznymi w wielu krajach. Dodatkowym czynnikiem była wojna cenowa pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską, której celem było obniżenie cen ropy i ograniczenie konkurencji. Koniec 2020 r. przyniósł optymizm na rynkach, a grudniowa średnia cena baryłki ropy Brent osiągnęła najwyższy poziom od lutego.
Konieczność zmiany struktury portfela zakupu gazu z importu
Portfel pozyskania gazu GK PGNiG zakłada możliwość pokrycia całego zapotrzebowania na gaz w Polsce dla GK PGNiG oraz klientów Grupy i składa się w istotnej części z kontraktów importowych długoterminowych (kontrakt jamalski i katarski).
W 2020 r. kontynuowano strategię dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego z importu, zwiększając udział dostaw z zachodu i południa (opartych o rynkowe ceny gazu w poszczególnych hubach) oraz LNG (dostawy spot oraz kontrakty długoterminowe), kosztem zmniejszenia udziału dostaw z kierunku wschodniego.
Z uwagi na wygasający po 2022 r. kontrakt jamalski, dla GK PGNiG szczególnie istotne jest budowanie alternatywnych tras dostaw gazu ziemnego do Polski, w tym głównie z kierunku północnego za pośrednictwem planowanego gazociągu Baltic Pipe. Celem Grupy po 2022 r. jest także optymalne wykorzystanie terminalu LNG w Świnoujściu, w związku z czym PGNiG powiększył swój portfel LNG o kilka umów z partnerami amerykańskimi na dostawy tego gazu do Polski.
Warunki atmosferyczne, w szczególności średnia temperatura w okresie zimowym
Wzrost średniej miesięcznej temperatury głównie w okresie grzewczym powoduje spadek wolumenów sprzedaży i dystrybucji gazu ziemnego oraz wolumenów sprzedaży ciepła sieciowego.
Zmiany polityk i regulacji prawnych
Otoczenie regulacyjne, w którym działa Grupa PGNiG, podlega cyklicznym, istotnym zmianom, w szczególności w obszarach opodatkowania wydobycia węglowodorów oraz realizowania obliga giełdowej sprzedaży gazu. Do tego dochodzą zapowiedzi zmian proklimatycznych w prawie unijnym zgodnych z najnowszą polityką klimatyczną „Europejski Zielony Ład”. (Więcej tutaj).
Potencjał efektywności energetycznej
Cele proklimatyczne UE silnie wspierają zwiększanie efektywności energetycznej poprzez wdrażanie systemowych działań, w wyniku których możliwe będzie osiąganie wymiernych korzyści w postaci oszczędności w zużywanej energii w każdej postaci (elektryczna, gaz, ciepło, chłód itd.) przez kompleksowe objęcie kontrolą i zoptymalizowanie procesu gospodarowania energią w przedsiębiorstwie. Szansą na skuteczne wdrożenie tych założeń są innowacyjne technologie. (Więcej na ten temat w raporcie opublikowanym w 2019 r. przez PGNiG: „W kierunku energii przyszłości”)
Przykładem realizacji postulatów efektywności energetycznej są chociażby działania podejmowane przez PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa SA. Spółka ta już od wielu lat jest liderem w zakresie energetycznego zagospodarowania metanu z odmetanowania kopalń w celach produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu w kogeneracji na potrzeby kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolic. Rocznie spółka zagospodarowuje ponad 70 mln m³ metanu z odmetanowania kopalń. Skutkuje to znacznym ograniczeniem ilości metanu uwalnianego do atmosfery, a co za tym idzie – redukcją emisji dwutlenku węgla na poziomie 900 tys. ton rocznie.
Z kolei z problematyką wykorzystania ciepła odpadowego współgra promowane już od wielu lat zagadnienie skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, tj. kogeneracja (Combined Heat and Power, CHP). W systemach wytwarzania energii elektrycznej bazujących na procesie spalania paliw ciepło to nic innego jak uboczny produkt wytwarzania energii elektrycznej. W Polsce działania związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w kogeneracji realizuje m.in. PGNiG TERMIKA SA w Warszawie. Spółka prowadzi inwestycje w nowoczesne bloki gazowo-parowe wytwarzające energię elektryczną i ciepło w kogeneracji. Przykładem może być inwestycja EC Żerań