Raport Zintegrowany
ESG 2020

Rozwój technologii wodorowej

Wskaźniki niefinansowe:

PGNiG rozpoczęło w 2020 r. prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i sektorze motoryzacyjnym.

  • CCE-2/C2
  • CCE-3/C2
  • CCE-3/A1

Zbada możliwość magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen – Clean Fuel for the Future) to nowy kompleksowy program wodorowy PGNiG, na który składa się kilka projektów – od produkcji „zielonego wodoru” poprzez jego magazynowanie i dystrybucję, aż do wykorzystania w energetyce przemysłowej. Program składa się z kilku elementów:

  • Projekt InGrid – Power to Gas – produkcja wodoru z wykorzystaniem OZE. Badanie możliwości przesyłu wodoru z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego,
  • New Fuel Lab – analiza czystości wodoru i badania nad paliwami alternatywnymi,
  • Magazynowanie wodoru – wykorzystanie podziemnych magazynów gazu do magazynowania wodoru,
  • Energetyka – wykorzystanie wodoru w energetyce przemysłowej.

W 2020 r. PGNiG rozpoczęło badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego. W ramach projektu o nazwie InGrid – Power to Gas w oddziale PGNiG w Odolanowie powstanie instalacja, w której w 2022 r. ma rozpocząć się produkcja „zielonego wodoru”. PGNiG chce w tym celu wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Celem przedsięwzięcia jest pozyskanie wiedzy na temat możliwości wtłoczenia wodoru do istniejących sieci gazowniczych oraz wykonanie demonstracyjnej pierwszej w Polsce instalacji do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy, z możliwością pracy wyspowej wspartej magazynem energii, a także produkcją wodoru z wykorzystaniem energii z sieci elektroenergetycznej. Celem projektu jest również przeprowadzenie badań związanych z wprowadzeniem wodoru do sieci gazowej i wpływem mieszanin gaz ziemny-wodór na rurociągi i urządzenia końcowe.

Z kolei Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG rozbudowuje swoją działalność analityczną, by stać się pierwszym w Polsce i jednym z niewielu w Europie laboratoriów badających czystość wodoru. Po uzyskaniu akredytacji Laboratorium będzie badało paliwa alternatywne dla PGNiG, ale także zaoferuje taką usługę komercyjnie podmiotom zewnętrznym.

Wyniki wyszukiwania