W 2020 r. działalność społeczna została przeorganizowana, gdyż znaczna część środków i sił została przekierowana na wsparcie walki z pandemią COVID-19, jednakże kontynuowano też długofalowe projekty. Grupa wpływa na społeczności poprzez swoją działalność dobroczynną i charytatywną realizowaną głównie przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Zakres działalności Fundacji w ubiegłym roku poza wielomilionowym wsparciem covidowym obejmował wspieranie przedsięwzięć służących zachowaniu i rozwojowi dziedzictwa narodowego i kultury oraz działania na rzecz nauki i edukacji w zakresie nauk podstawowych, technicznych i sportu. Fundacja ma również na celu promowanie historii ojczystej, budowanie tożsamości narodowej oraz czczenie pamięci o polskich bohaterach.
W ramach niego PGNiG OD, we współpracy z Fundacją PGNiG oferuje bohaterom walki o wolną Polskę realne wsparcie w postaci dopłat do rachunków za gaz do 900 złotych rocznie. Program został zapoczątkowany w GK PGNiG w 2016 r., jako inicjatywa dedykowana Powstańcom Warszawskim. W 2018 r. został rozszerzony o górników strajkujących w kopalni „Wujek”, a w roku 2020 rozpoczął się nabór zgłoszeń skierowany do Weteranów Wojny Obronnej 1939 roku. Dzięki dopłatom do rachunków za gaz bohaterowie polskiej wolności w większości przypadków nie muszą uiszczać opłat za wykorzystane paliwo gazowe. Ponadto Powstańcom Warszawskim, objętym programem Rachunek Wdzięczności, PGNiG OD zaproponowało 500 bezpłatnych „Pakietów na Zdrowie”, czyli produktów gwarantujących łatwy i szybki dostęp do usług medycznych.
W tym momencie program „Rachunek Wdzięczności PGNiG” obejmuje 408 uczestników Powstania Warszawskiego i/lub Weteranów Wojny Obronnej 1939 roku. Od rozpoczęcia przedsięwzięcia spółka PGNiG OD, wraz z Fundacją PGNiG SA, wypłaciła na ich rzecz blisko 920 tys. zł. W programie uczestniczy również 688 bohaterskich górników, którzy 16 grudnia 1981 r. brali udział w strajku w kopalni „Wujek”, a suma wypłat względem nich sięga ponad 905 tys. zł.
„Rachunek wdzięczności PGNiG” to wyraz podziękowania dla bohaterów za ich ofiarną postawę i poświęcenie dla walki o wolność Ojczyzny. Celem tej inicjatywy jest uhonorowanie osób dbających o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski. Akcja gwarantuje realne wsparcie dla bohaterów polskiej historii w postaci dopłat do rachunków za gaz.
Partnerami programu są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.