Utrata wartości inwestycji we wspólnym przedsięwzięciu SGT EUROPOL GAZ S.A.
Jednostka Dominująca przeprowadza na koniec każdego okresu sprawozdawczego analizę pod kątem utraty wartości inwestycji w SGT EUROPOL GAZ S.A. (jednostka współzależna wyceniana metodą praw własności), ustalając wartość użytkową inwestycji metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Wycena została sporządzona zgodnie z postanowieniami Protokołu Międzyrządowego z dnia 29 października 2010 roku, które zawierają oczekiwany wynik netto spółki.
Wartość spółki ustalona przy zastosowaniu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych na dzień 31 grudnia 2020 roku kształtuje się na poziomie 840 mln PLN.
Do wyliczeń przyjęto, że wynik SGT EUROPOL GAZ S.A. (EUROPOL GAZ) w latach 2011 – 2021 będzie wynosił 21 mln PLN rocznie. Zdyskontowane przepływy obejmują wszystkie przepływy gotówkowe generowane przez EUROPOL GAZ, w tym również przepływy związane z obsługą oprocentowanych obcych źródeł finansowania (koszty odsetkowe oraz spłatę kapitału kredytów i pożyczek) oraz inne znane emitentowi ryzyka. Przepływy pieniężne zdyskontowano stopą 5,35% w ujęciu realnym.
W związku z tym, że na koniec 2020 roku, wynik wyceny metodą praw własności udziałów w spółce EUROPOL GAZ przez Jednostkę Dominującą wyniósł 1 788 mln PLN, w bieżącym okresie sprawozdawczym utworzono odpis z tego tytułu o kwotę 31 mln PLN, zrównujący wycenę metodą praw własności do wyceny wynikającej z zastosowania wyceny metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych.
Wynik przeprowadzonego testu na utratę wartości charakteryzuje się wrażliwością na przyjęte założenia dotyczące przyszłych przepływów pieniężnych (uzależnionych od realizacji przez spółkę postanowień Protokołu Międzyrządowego w zakresie osiąganego wyniku netto w kolejnych latach) oraz stopy dyskontowej. Zmiany założeń wynikające z aktualizacji prognoz finansowych spółki oraz zmiany stopy dyskontowej wynikające z uwarunkowań zewnętrznych, jak i z działalności samego podmiotu, mogą istotnie wpłynąć na wartość spółki w przyszłości.
Utrata wartości inwestycji we wspólnym przedsięwzięciu Polska Grupa Górnicza S.A.
Współkontrola Grupy Kapitałowej PGNiG nad wspólnym przedsięwzięciem w spółce Polska Grupa Górnicza S.A. (PGG) realizowana jest poprzez posiadane przez spółkę PGNiG TERMIKA S.A. (spółka zależna od PGNiG S.A.) akcje spółki PGG. W trakcie roku 2020 przeprowadzono test pod kątem utraty wartości inwestycji w spółce PGG; głównymi przesłankami były:
- założenia Polityki Energetycznej Polski,
- spadek przyszłych przewidywanych przepływów pieniężnych, spowodowany zmniejszeniem prognozy wydobycia węgla,
- utrzymywanie zatrudnienia w spółce wyższego od planowanego,
- wpływ epidemii COVID-19 na wyniki spółki.
W wyniku przeprowadzonego testu ustalono wartość użytkową posiadanych przez Grupę Kapitałową akcji spółki PGG na koniec 2020 roku w wysokości 0 PLN, co oznacza obciążenie wyniku finansowego Grupy Kapitałowej PGNiG za 2020 rok z tego tytułu kwotą w wysokości 260 mln PLN (w 2019 roku wartość odpisu obciążającego wynik GK PGNiG z tego tytułu wyniosła 143 mln PLN). Test wyznaczający nową wartość użytkową akcji spółki PGG przeprowadzono metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Więcej informacji na temat dokonanego odpisu można znaleźć w nocie 2.4.1.
Wynik przeprowadzonego testu na utratę wartości charakteryzuje się wrażliwością na przyjęte założenia dotyczące przyszłych przepływów pieniężnych (planowany poziom wydobycia węgla, skorelowany z przyjęciem założeń polityki energetycznej Polski, poziom zatrudnienia i związane z nim koszty pracy) oraz stopy dyskontowej. Zmiany założeń wynikające z aktualizacji prognoz finansowych spółki oraz zmiany stopy dyskontowej wynikające z uwarunkowań zewnętrznych, jak i z działalności samego podmiotu, mogą istotnie wpłynąć na wartość spółki w przyszłości.