- Realizacja działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu poprzez wsparcie procesu zamiany węgla na gaz ziemny w ciepłownictwie, czego efektem będzie redukcja emisji szkodliwych pyłów i gazów cieplarnianych w skali kraju.
- Obszar środowiskowy w Grupie PGNiG jest regulowany przez dwa wiodące dokumenty. Pierwszy z nich to wdrożona Polityka QHSE, która jest wyrazem odpowiedzialności za prowadzoną aktywność gospodarczą w duchu zgodności z globalnymi wyzwaniami zrównoważonego rozwoju. Z kolei, drugim dokumentem jest Strategia zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022, której zapisy podkreślają istotność obszaru środowiskowego w odpowiedzialnym funkcjonowaniu Grupy.
- Budowa instalacji fotowoltaicznych – w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji w Grupie PGNiG oszacowano, że własne nieruchomości spełniają kryteria do budowy instalacji o łącznej mocy ok. 20 MW. Jest to wieloetapowy proces, który ma zapewnić zwiększenie efektywności energetycznej i dostarczyć dla działalności firmy czystej energii słonecznej dla potrzeb własnych i do odsprzedania do sieci. Działania na rzecz optymalizacji energetycznej oraz neutralizacji wpływu eksploatacji obiektów biurowych na środowisko naturalne spółka realizuje również m.in. w oparciu o uruchomiony w sierpniu 2020 r. Program Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG.
- Montaż pilotażowej instalacji fotowoltaicznej na dachu jednego z budynków Centrali PGNiG przy ul. Kasprzaka 25 w Warszawie. Teren ten znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej parametrów historycznego układu urbanistycznego, a wiele budynków wpisanych jest do rejestru zabytków. Na potrzeby budowy instalacji fotowoltaicznej wytypowano budynek biurowy C7, który nie jest budynkiem zabytkowym – jego dach o powierzchni około 1500 m² spełniał kryteria do realizacji przedsięwzięcia. Instalacja fotowoltaiczna, o mocy blisko 50 kWp, została wyposażona w 124 panele słoneczne. Instalacja będzie produkować rocznie ponad 42 MWh zielonej energii, co w dużym stopniu pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną dla tego budynku.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej w Zielonej Górze na obiektach przy ul. Naftowej 3. W pierwszej fazie inwestycja pozwoli na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zakupionej z zewnątrz o 10% oraz ograniczy emisje CO₂ do środowiska. Docelowo zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci wyniesie około 20%.
- Odwierty przeznaczone do zamknięcia są likwidowane zgodnie z przepisami Prawa Geologicznego i Górniczego oraz stosownych aktów wykonawczych.
- Ścieki wytwarzane przez jednostki Grupy PGNiG są odprowadzane do sieci kanalizacyjnej, wód powierzchniowych lub do ziemi na podstawie pozyskanych pozwoleń wodno-prawnych.
- Budowa kotłowni gazowej KG1 w Elektrociepłowni Żerań, która zastąpiła pracę dwóch kotłów węglowych, zmniejszając emisję zanieczyszczeń powietrza (Termika).
- Wybudowanie instalacji dyfuzorowej służącej do wprowadzania solanki do wód Zatoki Puckiej, która zapewnia odpowiednie mieszanie i rozcieńczanie solanki w wodach Zatoki, zgodnie z założeniami wynikającymi z obliczeń modelowych i teoretycznych (GSP).
- Montaż hybrydowych (pole elektryczne i akustyczne) instalacji odstraszania ryb na ujęciach wody chłodzącej w Elektrociepłowni Żerań z Wisły i Kanału Żerańskiego, w celu niedopuszczenia do wpływania ryb do układu pompowego ujęć (Termika).
Jednym z kluczowych wątków rozwoju innowacji w Grupie są ekologiczne technologie oraz produkty.
PGNiG rozpoczęło w 2020 r. prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i sektorze motoryzacyjnym. Bada możliwość magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen – Clean Fuel for the Future) to nowy kompleksowy program wodorowy PGNiG, na który składa się kilka projektów – od produkcji „zielonego wodoru” poprzez jego magazynowanie i dystrybucję, aż do wykorzystania w energetyce przemysłowej. Program składa się z kilku elementów:
- Projekt Hydra Tank – badawcza stacja tankowania pojazdów wodorem,
- Projekt InGrid – Power to Gas – produkcja wodoru z wykorzystaniem OZE. Badanie możliwości przesyłu wodoru z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego,
- New Fuel Lab – analiza czystości wodoru i badania nad paliwami alternatywnymi,
- Magazynowanie wodoru – wykorzystanie podziemnych magazynów gazu do magazynowania wodoru,
- Energetyka – wykorzystanie wodoru w energetyce przemysłowej.